Duvel Moortgat zette het voorjaar in met de lancering van een aantal nieuwe alcoholvrije bieren. Tegelijk blijft de focus liggen op de kwaliteitsvolle speciaalbieren waarmee de brouwerij wereldwijd naam en faam heeft opgebouwd. Het bedrijf wil verder groeien via de acquisitie van nieuwe merken en brouwerijen. Een stevige evenwichtsoefening voor het Antwerpse familiebedrijf, waar vandaag de vierde generatie aan het roer staat.
Michel Moortgat, CEO en één van de vier familiale eigenaars, bleef de voorbije jaren opvallend onder de radar in de media. Met de lancering van nieuwe 0.0-bieren kwam daar recent verandering in. Het onderstreept hoe belangrijk het voor de traditiebrouwerij is om aanwezig te zijn in het snelgroeiende segment van alcoholvrije bieren en dranken.
"We werken al geruime tijd aan de ontwikkeling van nieuwe bieren en producten", zegt Michel Moortgat. "Onze familiale onderneming bestaat 153 jaar. Tegelijk zijn we een familie van authentieke speciaalbierbrouwerijen. De groep Duvel Moortgat telt 12 brouwerijen, waarvan 4 in België: Duvel, De Koninck, Liefmans en La Chouffe. Daarnaast is er nog een kleine microbrouwerij in de abdij van Maredsous. Verder hebben we brouwerijen in onze buurlanden, in de VS, in China …
We willen binnen die 12 brouwerijen en binnen elke bierfamilie op termijn een alcoholvrij alternatief aanbieden. Liefmans 0.0% bestaat al verschillende jaren en doet het bijzonder goed. Het sluit nauw aan bij de klassieke Liefmans met 3,5% alcohol. We hebben onder meer Liefmans Peach 0.0%, en bij La Chouffe zijn we van 0,4% overgeschakeld naar 0%. We brachten Cherry Chouffe 0.0% op de markt en lanceerden Vedett 0.0% als pils. Daarnaast is er nu Vedett Energy Pils: een non-alcoholische pils, verrijkt met guarana, een cafeïnehoudende plant die energie geeft. We voegden ook cassissap toe voor een fruitige toets.
In onze Nederlandse brouwerij 't IJ doet het alcoholvrije IJwit het goed. Bovendien zijn we sinds enkele jaren ook actief met JARR Kombucha: gezonde dranken op basis van gefermenteerde thee, verrijkt met vezels en vitamine C. Wij noemen dat adult beverages. Het zijn geen limonades; de smaak is uitgesprokener."
Alcoholvrij neemt toe
STERCK. De alcoholvrije producten zijn vandaag goed voor 5% van jullie omzet, maar dat aandeel stijgt jaar na jaar?
Michel Moortgat: "Dat aandeel groeit inderdaad elk jaar met ongeveer 20 procent. Kijk, de biermarkt in België daalt al meer dan 100 jaar. Begin 1900 werd er in België ongeveer 220 liter bier per persoon per jaar gedronken. In de jaren 80 was dat nog 140 liter. Vandaag spreken we over gemiddeld 75 liter per persoon per jaar. De markt kalft dus jaarlijks af met 2 à 3 procent. Het totale biervolume is gedaald, al is het alcoholverbruik per eenheid gestegen. De speciaalbieren hebben het de voorbije 30 jaar bijzonder goed gedaan. Vroeger maakte bier, inclusief tafelbier, gewoon deel uit van het dagelijkse leven, ook bij jongeren. Dat is verdwenen.
We hebben lang kunnen surfen op de groei van speciaalbieren en ons daar ook volledig op toegelegd. Mensen drinken minder, maar beter: meer kwaliteit, meer smaak, meer speciale bieren. Vandaag moeten we er rekening mee houden dat alcoholvrije bieren een steeds groter deel van de markt zullen innemen."

STERCK. Ook los van die evolutie is het een woelige markt?
Michel Moortgat: "Als ik met collega-ondernemers spreek, verwijzen velen naar 2019 als het laatste 'normale' jaar. Daarna volgden covid, de oorlog in Oekraïne, stijgende rentevoeten, inflatie, een energiecrisis … Intussen zijn we zes jaar verder en is dit het nieuwe normaal. Als het op de ene plek rustiger wordt, staat het elders in de wereld in brand. Ook voor ons brouwers was covid moeilijk, met de sluiting van bars en cafés. Gelukkig werd dat grotendeels gecompenseerd door thuisverbruik. Vandaag zie je dat Gen Z evolueert naar een bewuster alcoholgebruik. Het positieve is dat nog maar weinig mensen met de wagen rijden na alcoholconsumptie. Dat is een belangrijke vooruitgang. Maar het weegt wel op de restaurants en cafés. Daarnaast zien we ook om andere redenen minder alcoholconsumptie. Sociale contacten veranderen: we denken dat we veel met interactie bezig zijn, maar dat gebeurt steeds vaker via schermen. Dan verdwijnt ook een stuk van het feestelijke karakter dat vaak met een glas alcohol gepaard gaat."
Stabiele omzet
STERCK. Tegen die achtergrond doet Duvel Moortgat het goed. Jullie omzet groeide de afgelopen jaren, al is die in 2025 met 1,7 procent gedaald. Een brutowinst van 163 miljoen euro blijft sterk. Bent u tevreden?
Michel Moortgat: "Die daling van 1,7 procent heeft vooral te maken met de verzwakking van de Amerikaanse dollar en de Chinese yuan. Zonder wisselkoerseffecten zou de omzet stabiel zijn gebleven. Toch blikken we terug op een goed jaar. Onze brutowinst is mooi gestegen, dankzij een strikte kostenbeheersing. Intussen zijn de prijzen van bepaalde grond- en hulpstoffen opnieuw genormaliseerd. En vooral: we blijven inzetten op producten met voldoende toegevoegde waarde. Onze bieren zijn succesvol."
- 1871 oprichtingsjaar
- 598 miljoen euro omzet
- 2.000 werknemers
- 12 brouwerijnen wereldwijd
STERCK. Kwaliteit speelt daarin een belangrijke rol?
Michel Moortgat: "Absoluut. De consument is slim. Je kan hem verleiden met een mooie verpakking of promotie, maar uiteindelijk is het de vloeistof in de fles die telt. Als wij blijven zorgen voor bieren en dranken van onberispelijke topkwaliteit, zullen we succesvol blijven. Producten zoals Duvel, La Chouffe, Tripel d'Anvers en Liefmans, maar ook onze internationale bieren, doen het bijzonder goed in hun respectieve markten."
75% buiten België
STERCK. Jullie zijn wereldwijd actief. Hoeveel omzet realiseren jullie buiten België?
Michel Moortgat: "België blijft een kernmarkt waar we veel aandacht aan besteden. Ongeveer een kwart van onze omzet komt uit België. De overige 75% realiseren we in het buitenland. We zijn bijvoorbeeld al 40 jaar actief in Nederland, waar we met 't IJ een mooie brouwerij hebben. Hetzelfde geldt voor Frankrijk, waar Brasserie du Mont Blanc een mooi marktaandeel heeft. In de VS hadden we al drie brouwerijen met lokale merken. Recent hebben we daar nog twee acquisities gedaan, waardoor die markt nog belangrijker wordt."
Als wij blijven zorgen voor bieren en dranken van onberispelijke topkwaliteit, zullen we succesvol blijven.
Verenigde Staten
STERCK. Over welke acquisities gaat het dan?
Michel Moortgat: "Enerzijds gaat het over Stone Brewing, een Californische craft brewery die vooral bekendstaat om haar IPA's. Ze was in handen van Sapporo, een Japanse brouwer die het bedrijf in 2022 heeft gekocht, maar nu besliste om te verkopen. Wij hebben het merk, de recepten en de klantenportefeuille overgenomen en zullen die bieren produceren in onze bestaande Amerikaanse brouwerijen. Daarnaast hebben we Trumer Pils verworven. Ook daar gaat het om de receptuur, het merk en de klantenportefeuille, die we in onze eigen brouwerijen verder zullen produceren.
Het past binnen een verhaal van schaalvergroting en de uitbreiding van onze merkenportefeuille met sterke namen in elk segment. Bij Firestone Walker Brewing Company, onze grootste brouwerij in Californië, hadden we bijvoorbeeld slechts een beperkt aanbod in pils. Met Trumer Pils beschikken we nu over een volwaardig alternatief. We waren al één van de grootste brouwers in Californië en kunnen dat netwerk en onze route-to-market nu inzetten om deze bijkomende bieren succesvol te vermarkten."
STERCK. Worden jullie Belgische bieren ook in de VS gebrouwen?
Michel Moortgat: "Duvel niet. La Chouffe blond wel, maar enkel op vat. Dit komt het bier ten goede: het is verser op de markt, vraagt minder transport en is ecologischer. Bovendien kunnen we flexibeler inspelen op de vraag. Anders gaan er vaak weken overheen voordat we een bestelling in de juiste verpakking kunnen produceren en verschepen. Duvel blijven we uitsluitend in Puurs-Sint-Amands brouwen, omdat het productieproces zeer specifiek is en onze installaties daar volledig op zijn afgestemd."
We hebben lang kunnen surfen op de groei van speciaalbieren en ons daar ook volledig op toegelegd.
STERCK. Daardoor hebben jullie ook minder last van de importtarieven van Trump?
Michel Moortgat: "Die impact blijft inderdaad relatief beperkt, omdat het grootste deel van het bier dat we in de VS verkopen ook lokaal wordt gebrouwen. Onze Belgische bieren vallen uiteraard wel onder die tarieven en dan is het een voordeel dat we La Chouffe op vat lokaal produceren. Maar net zoals alle andere brouwers ondervinden ook wij de gevolgen. Zo is aluminium, nodig voor bierblikken, bijvoorbeeld aanzienlijk duurder geworden."

Paradepaardje Duvel
STERCK. Hoe belangrijk is het merk Duvel voor de brouwerij?
Michel Moortgat: "Duvel is voor ons van cruciaal belang, zowel qua naamsbekendheid als rendement. Het is ons historisch paradepaardje, dat al meer dan 100 jaar bestaat. Onze onderneming heet niet voor niets Duvel Moortgat. Het bier is wereldwijd gekend, erkend én geliefd bij bierkenners. Het speelt ook een belangrijke rol in onze acquisitiestrategie. Brouwers die hun levenswerk willen overlaten, zoeken een partij die hun verhaal respecteert en verderzet. Wij hebben meer dan 150 jaar traditie, zijn nog steeds familiaal en komen uit België, hét bierland bij uitstek. De sterke reputatie van Duvel opent daarbij deuren.
Duvel heeft in België eigenlijk het segment van de sterke blonde bieren gemaakt. Vandaag zijn er veel spelers actief in dat segment. Wij zijn niet alleen de grondlegger, maar ook de grootste binnen die categorie. Tegelijk is Duvel een uitgesproken bier. Je moet het leren drinken: het is complex en minder toegankelijk dan andere bieren. De bitterheid en sterkte maken het net bijzonder. Het vraagt een zekere maturiteit. De groep liefhebbers is dan ook zeer trouw en gepassioneerd. Ik was onlangs op het 20-jarig bestaan van Duvelclub De Stam in Paal-Beringen. Het is indrukwekkend om te zien hoe ver die toewijding gaat. Het aantal mensen met een Duvel-tattoo is opvallend groot. Welk merk kan dat zeggen? Ik heb al overwogen om daar ooit een tentoonstelling rond te organiseren. Er is zelfs iemand die zijn beenprothese liet beschilderen met een Duvel-illustratie."
Duvel heeft in België eigenlijk het segment van de sterke blonde bieren gemaakt.
Familiale opvolging
STERCK. U staat als telg van de vierde generatie al bijna 30 jaar aan het roer van het familiebedrijf. In welke mate zijn jullie bezig met familiale opvolging?
Michel Moortgat: "We hebben een familiecharter waarin onder meer de rechten en plichten van de volgende generatie zijn vastgelegd. Daarin stellen we expliciet dat we familiale opvolging nastreven, niet alleen op aandeelhoudersniveau, maar ook operationeel. Tegelijk willen we geen opvangstructuur zijn voor familieleden zonder ambitie. Kandidaten moeten aan duidelijke voorwaarden voldoen: een masterdiploma, meertaligheid en relevante externe ervaring.
Daarnaast proberen we vooral de passie en liefde voor het bedrijf door te geven. Voor een brouwerij is dat wellicht iets eenvoudiger: de producten spreken aan en zijn tastbaar. We zijn actief in een B2C-context met een sterk merk. De leden van de vijfde generatie komen regelmatig samen. Twee keer per jaar nodigen we hen uit op de brouwerij voor een toelichting bij de cijfers en een verdieping rond een specifiek thema, zoals HR, duurzaamheid of cyberveiligheid, zeker nadat we gehackt werden. De laatste sessie ging over ons alcoholvrije aanbod. Op die manier delen we kennis en creëren we betrokkenheid. De meeste leden van de vijfde generatie zijn vandaag tussen 20 en 30 jaar. Ik zie daar zeker sterke kandidaten voor de toekomst."

Alcoholshift
STERCK. Wat ziet u als de grootste uitdagingen op korte termijn?
Michel Moortgat: "De maatschappelijke shift rond alcohol houdt me sterk bezig. We zijn geëvolueerd van 'Bier met liefde gebrouwen, drink je met verstand' naar 'Alcoholmisbruik schaadt de gezondheid'. Vandaag wordt zelfs gesproken over 'Alcohol schaadt de gezondheid'. Dat is een fundamentele verandering.
Niet zo lang geleden werd nog algemeen aangenomen dat één à twee glazen per dag een positief effect konden hebben. De wetenschap lijkt daar nu op terug te komen.
Ik heb de indruk dat naarmate de wetenschap evolueert, steeds meer stoffen en producten als potentieel schadelijk worden geïdentificeerd: in de bodem, de lucht, het water … Dat is op zich een logische ontwikkeling. Voor ons is dit een belangrijke uitdaging, omdat het leidt tot een lager bierverbruik. We moeten met ons aanbod meegaan in dat alcoholvrije verhaal. Tegelijk moeten we blijven investeren in onze bestaande bieren."
Brouwerij De Koninck
STERCK. Hoe gaat het met jullie Antwerpse paradepaardjes De Koninck en Tripel d'Anvers?
Michel Moortgat: "Ik zeg vaak: Bolleke De Koninck is wereldberoemd in Antwerpen, maar blijft in essentie een lokaal verhaal. Tripel d'Anvers reikt verder dan het puur regionale, ondanks de naam. Je vindt het bier op veel plaatsen in Vlaanderen en Wallonië, en het heeft nog groeipotentieel. Het is één van onze bieren die blijft groeien.
In Antwerpen zijn we volop bezig met de verdere ontwikkeling van de site van Antwerp City Brewery in Berchem. Naast de bestaande gebouwen komen er nieuwe ontwikkelingen met duizenden vierkante meters voor handel, woon- en kantoorruimte, aangevuld met een ondergrondse parking. Vandaag is er al een sterk aanbod aan ambachtelijke winkels en toprestaurants, zoals Only Cheese by Kaasaffineurs Van Tricht, Butcher's Store van Luc De Laet, The Bakery, Jitsk Chocolats, The Butcher's Son, Black Smoke … Tegen 2027 komen daar nog nieuwe concepten bij, zoals een koffiezaak, viswinkel en bloemenzaak. Het is een bijzonder mooi project."

Kunst
STERCK. U heeft uw hele leven brouwerij en bier geademd. Als u opnieuw moest beginnen in een totaal andere sector, welke zou dat zijn?
Michel Moortgat: "Laat me beginnen met te zeggen dat ik sowieso een Duveldrinker zou zijn. Dat is mijn bier, en dat weten ze binnen de brouwerij ook (lacht). We hebben veel mooie bieren en ik heb er in mijn leven al heel wat mogen proeven, maar ik kom altijd opnieuw bij Duvel uit.
Daarnaast ben ik altijd gepassioneerd geweest door kunst, vooral moderne en hedendaagse kunst. Waarschijnlijk zou ik dus een kunstzinnig beroep hebben uitgeoefend, bijvoorbeeld als kunsthandelaar. Gelukkig kan ik die passie ook vandaag deels invullen. Ik ben voorzitter van het kunstencentrum WIELS in Brussel, gevestigd in de voormalige brouwerij Wielemans-Ceuppens. Daarnaast was ik lange tijd voorzitter van het erfgoedfonds van de Koning Boudewijnstichting, dat honderden collecties beheert: van schilderijen en partituren tot keramiek, sculpturen en zelfs natuurgebieden. Ik maak daar bewust tijd voor vrij en bezoek regelmatig tentoonstellingen. Zo wil ik binnenkort naar het KMSKA voor 'Zingend Rood', met topwerken van James Ensor, Rik Wouters en Jules Schmalzigaug. Daar kijk ik echt naar uit."